Ostrowski Maraton Fotograficzny

Fotomaraton Wiosna 2013

„Stąd nasz ród”, „Rytmy” i „To se ne wrati”. Z tymi trzema tematami zmierzyć musieli się uczestnicy drugiego Ostrowskiego Maratonu Fotograficznego, który w sobotę, 20 kwietnia, zorganizowało stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia”. Najlepiej z zadaniami – zdaniem jury – poradziła sobie Juliana Ashaolu.

Fotomaraton to nietypowy konkurs fotograficzny. Uczestnicy w jego trakcie wykonują po trzy zdjęcia. Na każde z nich mają zaledwie godzinę czasu. Trudność tkwi w tym, że temat pracy otrzymują na kilka sekund przed rozpoczęciem rywalizacji.

– Już po raz drugi zaprosiliśmy pasjonatów fotografii w Ostrowie na fotomaraton – mówi Krzysztof Maciejewski, organizator imprezy. – Kilka lat temu wziąłem udział w podobnej imprezie w Warszawie i od tego czasu chciałem przenieść ten pomysł na nasz grunt. Cieszę się, że w naszych spotkaniach z aparatem udział biorą zarówno ludzie dorośli, nawet emeryci, jak i studenci, i uczniowie ostrowskich szkół, bo to świadczy o tym, że udało nam się uzupełnić lukę w bogatej przecież ofercie kulturalnej Ostrowa.

Mimo, że fotomaraton ma formę konkursu z nagrodami, organizatorom zależy na tym, by było to przede wszystkim miejsce spotkania pasjonatów i amatorów fotografii. Atmosfera panująca podczas zabawy świadczy o tym, że to się udało. A z dnia na dzień pojawiają się kolejne pomysły: niektóre zrealizowane właśnie w minioną sobotę.

– Fotomaraton ma mieć charakter spotkania przyjaciół – mówi Anna Kłopocka z agencji reklamowej „Zielona Żyrafa”, która razem z Niezależną Galerią Artystyczną „33” wspiera Ostrowski Fotomaraton. – Wszystkim nam zależy jednak na tym, by podnosić poziom i umiejętności technicznych, i wiedzy. Stąd tym razem w programie spotkania znalazło się miejsce na dyskusję o prawie autorskim i o ochronie wizerunku osób fotografowanych poprowadzoną przez Janusza Jurka – jednego z jurorów. W kolejnych edycjach będziemy chcieli tę ofertę jeszcze poszerzyć. Jednym z pomysłów na przyszłość są warsztaty fotograficzne, które mogłyby towarzyszyć rywalizacji.

Po podsumowaniu trzech konkurencji okazało się, że Grand Prix drugiego Ostrowskiego Maratonu Fotograficznego przypadło Julianie Ashaolu. Ona też została zwyciężczynią drugiej konkurencji zatytułowanej „Rytmy”. W pozostałych kategoriach jury najwyżej oceniło zdjęcia Marleny Henrysiak („Stąd nasz ród”) i Marty Kuroszczyk („To se ne wrati”). Ta ostatnie ostatecznie w ogólnej rywalizacji uplasowała się na drugim miejscu pokonując trzeciego w Grand Prix Dawida Michalskiego.

Jury nagrodami wyróżniło ponadto Krzysztofa DeręMirosławę UrbaniakSylwię Niełacną i Dorotę Gruszkę.

Ostrowski Fotomaraton zrealizowany został ze środków stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”, uczestników zabawy i sponsorów przy znacznym współudziale Stowarzyszenia Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa.