Ostrowski Maraton Fotograficzny

Fotomaraton Jesień 2013

Marlena Henrysiak i Daria Maciejewska to uczestniczki III Ostrowskiego Maratonu Fotograficznego, które już od pierwszej kategorii konkursu rywalizowały o Grand Prix maratonu. Nic więc dziwnego, że jedno ze zdjęć tej pierwszej okazało się najwyżej ocenionym zdjęciem Fotomaratonu. Po podsumowaniu punktów z trzech kategorii okazało się jednak, że zwycięzcą całej rywalizacji została ta druga.

Już po raz trzeci stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” zaprosiło wszystkich miłośników fotografii do udziału wnietypowym konkursie fotograficznym. Nietypowym przede wszystkim ze względu na jego formułę. Uczestnicy w jego trakcie trzygodzinnej rywalizacji wykonują trzy zdjęcia – po jednym na każdy z trzech zadanych tematów. Na każde z nich mają zaledwie godzinę czasu. Trudność tkwi w tym, że temat pracy poznają dosłownie na kilka sekund przed rozpoczęciem rywalizacji.

Także tym razem amatorzy fotografii musili zmierzyć się z oryginalnymi tematami: „Szczęśliwy numerek”, „Pod górkę” i „Świat równoległy”.

– Jak zawsze część uczestników tematy interpetowała bardzo dosłownie, część natomiast szukała w nich „drugiego dna” – mówi Krzysztof Maciejewski, jeden z organizatorów Fotomaratonu. – Stąd też trudność w ocenie zdjęć, które są niezwykle różnorodne.

A w jury zasiadły niezwykle istotne dla fotografii postacie. Po raz kolejny zdjęcia uczestników oceniali Janusz Jurek – fotograf reklamowy zajmujący się ostatnio grafiką 3D, Bartek Busz – laureat konkursu Grand Press Photo i Andrzej Staszok – komisarz Biennale fotografii w technikach fotograficznych i cyfrowym przetwarzaniu obrazu „Remis”. Ostatecznie najwyżej w poszczególnych kategoriach oceniono prace Marleny HenrysiakDarii Maciejewskiej i Damiana Andrzejewskiego, który na ostrowski Maraton przyjechał aż z Poznania.

Ostrowski Maraton Fotograficzny staje się coraz bardziej rozpoznawalnym przedsięwzięciem.

– Miło mi poinformować, że nasza propozycja zainteresowała organizatorów Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii organizowanego przez Wielkopolską Bibliotekę Publiczną w Poznaniu – mówi Krzysztof Maciejewski. – Już dziś wiemy, że przyszłoroczna jesienna edycja naszego Maratonu Fotograficznego zorganizowana zostanie właśnie w ramach tego festiwalu. Nie wykluczone więc, że formuła naszego spotkania zostanie poszerzona.

Ostrowski Maraton Fotograficzny Jesień 2013 realizowany jest ze środków Stowarzyszenia Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa, stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”, wpisowego uczestników zabawy i sponsorów.

Oficjalne wyniki rywalizacji

Grand Prix

  1. Daria Maciejewska
  2. Marlena Henrysiak
  3. Zuzanna Kulesza

Zwycięzcy kategorii

  • Temat 1. „Szczęśliwy numerek” – Marlena Henrysiak
  • Temat 2. „Pod górkę” – Damian Andrzejewski
  • Temat 3. „Świat równoległy” – Daria Maciejewska