Ostrowski Maraton Fotograficzny

Fotomaraton Wiosna 2015

Chociaż już po raz szósty ostrowskie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” zaprasza pasjonatów fotografii na Maraton Fotograficzny, po raz pierwszy – dzięki Klubowi Fotograficznemu Blenda z Krotoszyna – impreza oficjalnie przekroczy granice Ostrowa.

W sobotę, 11 kwietnia, dokładnie o godz. 10.00 – tradycyjnie już w pomieszczeniach ostrowskiej Galerii 33, ale także w Krotoszynie w Galerii Refektarz – rozpocznie się kolejny Maraton Fotograficzny. To nietypowy konkurs adresowany do wszystkich fotografujących – bez względu na ich umiejętności i sprzęt, jakim dysponują.

 W naszym konkursie liczy się przede wszystkim pasja – mówi Anna Kłopocka, organizatorka przedsięwzięcia. – Zasady konkursu wyrównują bowiem szanse jego uczestników dzięki temu, że fotografujący przedstawiają do oceny zdjęcia zgrane bezpośrednio z aparatów fotograficznych. Nie ma więc mowy o jakimś dodatkowym retuszowaniu przy pomocy programów komputerowych czy nawet zwykłym kadrowaniu. Jurorzy oceniają więc sposób patrzenia fotografujących przez obiektyw, a nie ich znajomość obsługi Photoshopa.

Jak co roku fotomaratończycy w ciągu trzech godzin muszą wykonać trzy zdjęcia na trzy zadane przez jurorów tematy. Na zrealizowanie każdego z nich uczestnicy mają jedynie godzinę, a tematy ujawniane są w czasie trwania imprezy, co wyrównuje szanse uczestników konkursu.

– Formuła Maratonu bardzo przypadła nam do gusty – mówi Marcin Pawlik z krotoszyńskiego Klubu Fotograficznemu Blenda, dzięki któremu konkurs zyskał rangę regionalną. – To doskonała promocja fotografii oraz szansa na integrację środowisk Wielkopolski Południowej.

Wiosenna edycja Fotomaratonu to szóste już przedsięwzięcie w tym cyklu. Po raz pierwszy jego ostrowska część wsparta została środkami budżetowymi miasta Ostrowa.