Ostrowski Dzień Kolekcjonera

Ostrowski Dzień Kolekcjonera 2018

Dziesięciominutowy reportaż zrealizowany przez telewizję Proart, powtarzany na antenie przez wiele miesięcy po zakończeniu Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera 2018, to najlepsza do tej pory i najdłużej trwająca promocja stowarzyszenia.

Na edycję 2018 Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera, Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” ponownie zaprosiło do wnętrz Ostrowskiego Centrum Kultury. Dwa lata doświadczeń pozwoliły organizatorom na ocenę atrakcyjności elementów składowych dwóch poprzednich edycji ODK. Postanowiono ostatecznie nie wracać do znanych z pierwszej edycji ODK spotkań wykładowych. Zdecydowano za to, że po raz kolejny przed spotkaniem kolekcjonerów do tysięcy domów ostrowian dotrze specjalne, gazetowe wydanie Kolekcjonera Ostrowskiego. Tym razem znalazły się w nim: krótkie podsumowanie pierwszych 5 lat działalności stowarzyszenia, spis treści wszystkich numerów Kolekcjonera Ostrowskiego, wybrane artykuły (m.in. „Najstarszy medal Ostrowa” – o medalu z 1877 roku dla kardynała Mieczysława Halki Ledóchowskiego, „Kolekcjonerski mistrz” – o kolekcji Tadeusza Czwordona, „300 groszy ostrowskich” – o pamiątce 300-lecia relokacji Ostrowa, „Za postęp w przemyśle” – o medalu Wystawy Przemysłowej w Ostrowie z 1909 roku, „5 lat po albumie” – o albumie »Dawny Powiat Odolanowski na starych pocztówkach 1887-1932«) oraz zaproszenie na wrześniowe spotkanie wraz z programem trzeciej edycji ODK.

Podobnie jak w latach ubiegłych, do promocji wydarzenia wykorzystano stronę internetową odk.sooz.pl oraz facebookowy fanpage stowarzyszenia.

TRZECIA SOBOTA WRZEŚNIA
ODK 2018 potwierdził rosnące z roku na rok zainteresowanie spotkaniem kolekcjonerów. Aby już na stałe wpisać się w kalendarz imprez kulturalnych Ostrowa i regionu, członkowie Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera postanowili, że ODK odbywać będzie się zawsze w trzecią sobotę września. A chociaż nie bicie rekordów jest celem dorocznego spotkania pasjonatów, organizatorzy cieszyli się, że 15 września 2018 roku swoje zbiory zaprezentowała rekordowa liczba dwudziestu wystawców.

Wśród przygotowanych wystaw oglądać można było znane z lat ubiegłych prezentacje, powiększone o nowe obiekty zdobyte przez kolekcjonerów w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy: militaria, pocztówki, pamiątki sportowe, aparaty fotograficzne, fajki, autografy czy krzyże harcerskie. Część z wystawców, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach ODK, postanowiła zaprezentować coś zupełnie nowego. Swoje drugie kolekcje wystawili m.in. Łukasz Jędrzejak i Roman Polerowicz. To, co cieszyło organizatorów, to fakt, że do udziału w trzeciej edycji ODK zgłosili się pasjonaci, których wcześniej nie gościliśmy, jak Marian Widyński ze zbiorem pamiątek cyrkowych, Małgorzata Skrzypczak interesująca się… tykwami, Grzegorz Jędrzejak z monetami PRL czy Bartosz Giwerski z kolekcją zestawów klocków lego.

100 LAT NIEPODLEGŁEJ
2018 rok to rok setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie mogło więc zabraknąć akcentu nawiązującego do przypadającej w tym roku rocznicy. Właśnie z tej okazji Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” postanowiło wydać serię dziewięciu pocztówek zaprojektowanych w oparciu o przedmioty znajdujące się w rękach pasjonatów Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera, które czasem swojego powstania nawiązują do okresu walki o niepodległość i pierwszych lat po wyzwoleniu (więcej o pocztówkach w Kolekcjonerze Ostrowskim nr 1(12)/2018 ). Komplet pocztówek jako pamiątkę spotkania otrzymali wszyscy wystawcy ODK 2018. Z przygotowanych w oparciu o te same projekty graficzne plansz powstała natomiast wystawa będąca jednym z elementów obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

MATERIAŁ W PROARCIE
Organizację Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera 2018 dostrzegły praktycznie wszystkie lokalne media zapowiadając imprezę oraz relacjonując przebieg spotkania. Tym jednak, co wyróżniało edycję 2018 od poprzednich, był dziesięciominutowy reportaż przygotowany przez Agnieszkę Kurzawę i Mateusza Ulbrycha z telewizji Proart. Materiał, który do dzisiaj dostępny jest na Youtube, powtarzany był w telewizji wielokrotnie i stał się najdłużej trwającą akcją promocyjną działalności stowarzyszenia.
W reportażu o swoich kolekcjach i samym wydarzeniu opowiadają Krzysztof Dera, Bartosz Giwerski, Marek Grześczyk, Krzysztof Maciejewski, Maciej Maciejewski i Marian Widyński.

Z kolei w krótkim materiale wideo nakręconym przez redakcję Kuriera Ostrowskiego, III Ostrowski Dzień Kolekcjonera zaprezentował Andrzej Cieślak.

FUNDUSZ PO RAZ TRZECI
Ostrowski Dzień Kolekcjonera 2018 finansowo wsparło Stowarzyszenie Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego. ■

III OSTROWSKI DZIEŃ KOLEKCJONERA – WYSTAWCY

 1. Krzysztof Cegielski – Bojowe nakrycia głowy
 2. Andrzej Cieślak – Radio retro – polskie przenośne odbiorniki tranzystorowe lata 1959-70
 3. Jarosław Cyfert – Straż pożarna
 4. Krzysztof Dera – Aparaty fotograficzne
 5. Bartosz Giwerski – Klocki lego
 6. Marek Grześczyk – Odznaki i pamiątki sportowe
 7. Grzegorz Jędrzejak – Monety PRL
 8. Łukasz Jędrzejak – Ostrowskie zaproszenia
 9. Wiesław Jędrzejewski – Krawaty
 10. Piotr Lepka – Stare pocztówki, fotografie
 11. Krzysztof Maciejewski – Krzyż harcerski
 12. Maciej Maciejewski – Fajki
 13. Zbigniew Pilarczyk – Birofilstwo
 14. Roman Polerowicz – Karty pocztowe UP Kalisz
 15. Małgorzata Skrzypczak – Tykwa
 16. Jerzy Sówka – Józef Piłsudski
 17. Adam Tomicki – Radio
 18. Karol Walerowicz – Autografy
 19. Marian Widyński – Pamiątki cyrkowe
 20. Maciej Ziąbka – Odznaki i pamiątki sportowe