Ostrowski Klub Kolekcjonera

Kolekcja zza Wielkiej Wody

Zbierający amerykańskie tablice rejestracyjne Maciej Tadel był ostatnim tegorocznym gościem klubowego wieczoru Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera.

– Na początku nie było w tym jakiejś głębszej filozofii czy ideologii – tłumaczył w minioną środę swoje zainteresowanie Maciej Tadel. – Któregoś dnia stwierdziłem, że warto byłoby w jakiś sposób urozmaicić betonowe ściany mojego garażu. Pierwszym pomysłem były metalowe, emaliowane, historyczne tablice reklamowe. Prowadząc internetowe poszukiwania, przez przypadek natrafiłem na stronę poświęconą kolekcjonowaniu tablic rejestracyjnych. Temat tak mnie wciągnął, że przez ostatnie miesiące nie ma dnia, abym nie szukał kolejnych eksponatów.


Jak mówił na spotkaniu w Ostrowskim Centrum Kultury mieszkający w podostrowskim Wtórku kolekcjoner, tak naprawdę trudno. mówić o czymś takim, jak amerykańskie tablice rejetracyjne, ponieważ każdy stan USA ma w tym zakresie własne regulacje. Właśnie dlatego kolekcja Macieja Tadla jest różnorodna. Tym bardziej, że typowym dla amerykańskich tablic stało się umieszczanie na nich wzorów graficznych. A jeśli do tego dodamy, że co kilka lat wzory te ulegają zmianie, pomysł na atrakcyjny wizualnie zbiór gotowy.


Goście wieczoru podczas spotkania dowiedzieli się, że typowym dla USA są emisje okolicznościowych tablic rejestracyjnych wydawanych przy okazji istotnych historycznie wydarzeń. Kilka z nich trafiło także do kolekcji Macieja Tadla: tablice z oryginalnymi dowodami rejestracyjnymi wydane z okazji inauguracji prezydenckich: Richarda Nixona w 1973 roku, Ronalda Reagana w 1981, Billa Clintona w 1993 czy też tablice z 1993 roku upamiętniające zdobycie przez Chicago Bulls trzeciego z rzędu mistrzostwa NBA.


– Tablice takie mogą być używane jedynie przez ograniczony okres – tłumaczył kolekcjoner.


Maciej Tadel w czasie prezentacji przybliżył historię tablic rejestraacyjnych, zdradził kilka tajemnic rynku kolekcjonerskiego oraz podpowiedział, w jaki sposób najlepiej sprowadzać bezpośrednio z USA do Polski nowe obiekty do zbioru. Jak przyznał, obecnie próbuje skompletować tablice wszystkich amerykańskich terenów zamorskich.