Pocztówkowy szał
Pocztówkowy szał, każdy z nas ich pięćset miał – śpiewał wokalista grupy Perfect w utworze Autobiografia. I nie ma w tym wielkiej przesady. Właśnie od pocztówek lub ewentualnie monet rozpoczynała się droga większości kolekcjonerów. Niektórzy przy pocztówkach zostali.
Tak właśnie zrobił Piotr Lepka, który był gościem marcowego wieczoru klubowego OKK. Piotr Lepka zbiera pamiątki dotyczące historii Ostrowa. Szczególnym sentymentem darzy pocztówki i stare fotografie.
– Przygodę z tworzeniem kolekcji starych pocztówek rozpocząłem w 2004 roku – mówił na Małej Scenie OCK Piotr Lepka. – Źródłem inspiracji dla mnie były wydane w 1998 i 1999 roku przez Muzeum Miasta albumy poświęcone tej tematyce oraz wizyty w sklepie kolekcjonerskim ERMIX przy ul. Sukienniczej 3 prowadzonym przez legendę ostrowskiego świata kolekcjonerów Ryszarda Mikołajczyka.
Część zbioru Piotra Lepki znana jest ostrowianom – gość wieczoru systematycznie pojawia się bowiem podczas kolejnych wrześniowych edycji Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera. Jest też autorem kilku artykułów opublikowanych na łamach Kolekcjonera Ostrowskiego, m.in. na temat najstarszej pocztówki związanej z Ostrowem czy też pocztówek patriotycznych.
– Świat ilustrowanej karty pocztowej jest tak bogaty, że może przyprawić o zawrót głowy – mówił podczas spotkania w OCK Piotr Lepka tłumacząc czym kierują się filokartyści tworząc swój zbiór. – Poza najczęściej wybieranym kluczem topograficznym (podróż sentymentalna po dawnym Ostrowie i tym podobne) można obrać za cel wybrany temat, na przykład: dworce kolejowe, cukrownie, pałace i dwory, apteki, wiatraki, jednostki wojskowe, synagogi, kościoły, dzwony, pocztówki patriotyczne, reklamowe. Kluczem może być też maniera wydawnicza (okres secesji z bogactwem form, vorlaufery) lub konkretny wydawca.
Swoją prezentację przygotowaną na klubowy wieczór kolekcjoner podzielił na trzy części: wybór pocztówek z Ostrowa wydanych w okresie secesji, pocztówki z terenu Polski wydane przez potentata z Hamburga oraz pocztówki z terenu Polski wydane w dekoracyjnej formie (tłoczone, dekoracyjne winiety ze złoceniami, herbami itd.). Szczególnie te ostatnie zaskoczyły uczestników spotkania.
– Oczywiście, że tak – mówił Piotr Lepka pytany o to, czy jest sens rozpoczynać tworzenie kolekcji pocztówek w 2022 roku. – Pewnie trudniej będzie znaleźć choćby te, które dziś znane są w jednym tylko egzemplarzu stanowiącym ozdobę zbioru któregoś z kolekcjonerów. Każda jednak pocztówka, którą zaopiekuje się młody kolekcjoner, to jeszcze jedna pamiątka z naszej historii, która ma szansę zostać ocalona przed zniszczeniem.
■