Ostrowski Dzień Kolekcjonera 2017
– Po sukcesie ubiegłorocznej edycji trochę z niepokojem podchodziliśmy do organizacji drugiego spotkania – mówił po zakończeniu Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera 2017 prezes stowarzyszenia Krzysztof Maciejewski.
I trudno się dziwić: organizatorom zależało, by przynajmniej utrzymać ubiegłoroczny poziom. Sądząc po zainteresowaniu imprezą, Krzysztof Maciejewski martwił się jednak zupełnie niepotrzebnie, mimo że ODK 2017 różnił się od poprzedniej edycji. Tym razem kolekcjonerzy zaprosili bowiem ostrowian i mieszkańców regionu nie do synagogi, a do wnętrz Ostrowskiego Centrum Kultury. Wymusiło to na wystawcach zmianę sposobu prezentacji swoich kolekcji. Mniej miejsca rekompensowała niezwykła, rodzinna atmosfera wydarzenia. Inna zmiana to rezygnacja z części wykładowej.
– Decyzję taką podjęliśmy po dyskusji w klubie – tłumaczy II prezes stowarzyszenia Maciej Ziąbka. – Z jednej strony konieczność zadbania o swoje prezentacje uniemożliwiała wystawcom wzięcie udziału w trwających równolegle spotkaniach. Z drugiej natomiast nagłośnienie wykładów przeszkadzało w rozmowach prowadzonych przez wystawców z odwiedzającymi, dopytującymi się często o szczegóły historii prezentowanych kolekcji. Zainteresowanych pasjami kolekcjonerów zapraszamy na nasze comiesięczne spotkania klubowe.
PERŁY MIESZKAŃCÓW OSTROWA
Tym razem nie było więc stoiska wykładowego. Pojawiła się za to nowa propozycja: „Perły mieszkańców Ostrowa”.
– Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ostrowianie w szufladach przechowują wiele ciekawych pamiątek, zdjęć, dokumentów, pocztówek, odznak, medali – mówi Krzysztof Maciejewski. – Często są to przedmioty, których wartość sentymentalna dalece przewyższa ich faktyczną wartość materialną. Z tego też powodu nawet nie rozważamy możliwości pozbycia się ich ani poprzez sprzedaż, ani przez wymianę.
Dla kolekcjonerów jednak nawet sama wiedza o tym, że dany przedmiot istnieje, ważna jest podczas tworzenia katalogów lub odtwarzania historii tematu. Organizatorzy ODK 2017 zaprosili więc mieszkańców do podzielenia się informacjami o takich przedmiotach i udostępnieniu ich na kilka minut w punkcie nazwanym „Perły mieszkańców Ostrowa”. Na specjalnym stoisku wyposażonym w odpowiedni sprzęt, fotografowano i skanowano wszystkie udostępnione przez mieszkańców przedmioty.
– Najciekawszymi z przyniesionych w sobotę artefaktów jest porcelanowy talerz, z umieszczonym centralnie rysunkiem ostrowskiej konkatedry z niemieckojęzycznym podpisem oraz ostrowska plakietka ewidencyjna dla psa z 1928 roku.
NIE TYLKO PREZENTACJE
Ostrowski Dzień Kolekcjonera 2017, podobnie jak rok wcześniej, wykorzystano do promocji kolejnego, dziewiątego już numeru kwartalnika Kolekcjoner Ostrowski. Także i tym razem spotkaniu towarzyszyło wydanie specjalne Kolekcjonera wydrukowane na papierze gazetowym w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. W dystrybuowanym w sierpniu i we wrześniu numerze oprócz wybranych artykułów, jakie ukazały się w kwartalniku (m.in. „Ponad wiek z Ostrowią”, „500 lat ekslibrisu w Polsce”, „Ostrowski »Orzeł Biały« – prasa II wojny światowej”) znalazło się zaproszenie do OCK oraz spis treści zawierający wszystkie materiały opublikowane w dziewięciu numerach Kolekcjonera.
Spotkaniu pasjonatów towarzyszyła wystawa fotograficzna prezentująca członków Ostrowskiego Klubu Kolekcjonerów oraz ich zbiory. Składające się na nią plansze po zakończeniu prezentacji trafiły do sfotografowanych.
To nie fotoplansze były jednak pamiątką przygotowaną przez organizatorów dla wystawców. Tym razem był to medal wydany z okazji przypadającego w 2017 roku jubileuszu 5-lecia działalności stowarzyszenia (więcej o medalu w nr 3(20)/2020 Kolekcjonera Ostrowskiego).
W LOKALNEJ PRASIE
Warto wspomnieć, że obok członków Klubu Kolekcjonera, po raz pierwszy swoje zbiory w Ostrowie zaprezentowali wystawcy spoza grona członków stowarzyszenia oraz spoza Ostrowa z Piotrem Świderskim – liderem ruchu kolekcjonerskiego w Pleszewie – na czele.
Informacje na temat wydarzenie, w którym ostatecznie zaprezentowało się dwudziestu jeden wystawców, śledzić można było w Internecie za pośrednictwem strony odk.sooz.pl.
Druga edycja Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców, ale i mediów. Zapowiedzi i relacje z wydarzenia znalazły się między innymi na łamach Gazety Ostrowskiej, Ziemi Kaliskiej, Kuriera Ostrowskiego i miesięcznika Społeczni.pl. Spotkanie odwiedziła ekipa lokalnej telewizji Proart. Wideorelację z ODK 2017 obejrzeć można także na Youtube na kanale Edwarda Koniecznego.
ODK Z FUNDUSZEM GRANTOWYM
Ostrowski Dzień Kolekcjonera 2017 – tak jak pierwszą edycję ODK – finansowo wsparło Stowarzyszenie Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa. ■
II OSTROWSKI DZIEŃ KOLEKCJONERA – WYSTAWCY
- Roman Bochniak – Ostrowskie wieże i wieżyczki (foto)
- Krzysztof Cegielski – Bojowe nakrycia głowy
- Andrzej Cieślak – Radio retro – tak się zaczynało (lata dwudzieste/trzydzieste XX wieku)
- Romek Franka – Ostrowskie pamiątki turystyczne
- Dawid Głowacki – Monety i banknoty
- Marek Grześczyk – Odznaki i pamiątki sportowe
- Łukasz Jędrzejak – Fonotelistyka
- Wiesław Jędrzejewski – Krawaty
- Przemysław Konopczyński – Kolejki
- Piotr Lepka – Stare pocztówki, fotografie i nie tylko
- Krzysztof Maciejewski – Krzyż harcerski
- Maciej Maciejewski – Fajki
- Zbigniew Pilarczyk – Birofilstwo
- Roman Polerowicz – Numizmatyka
- Mirka Sobczak – Opakowania od czekolad
- Dominik Świderski – Medale, odznaki
- Piotr Świderski – Monety i banknoty
- Jerzy Sówka – Józef Piłsudski
- Adam Tomicki – Radio retro
- Karol Walerowicz – Autografy
- Maciej Ziąbka – Odznaki i pamiątki sportowe