Pocztówki

100 lat od Niepodległości

Kolejne pocztówki stowarzyszenie wydało w 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wspólnie z Maciejem Ziąbką zastanawialiśmy się, w jaki sposób zaznaczyć naszą pamięć o przypadających w tym roku rocznicach: zakończenia I wojny światowej, odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego – mówi prezes stowarzyszenia Krzysztof Maciejewski. – Doszliśmy do wniosku, że rocznicowych wydarzeń z pewnością będzie sporo. Zamiast więc organizować kolejną wystawę czy spotkanie, jako Ostrowski Klub Kolekcjonera postawiliśmy na coś, po czym na lata zostanie ślad w kolekcjach filokartystów, ostrovianów czy też w kolekcjach tematycznych.

Wybór padł na pocztówki, które opracowano na podstawie znajdujących się w zbiorach ostrowskich kolekcjonerów przedmiotów, w większości nawiązujących czasem swojego powstania do okresu I wojny światowej i pierwszych lat niepodległości. Wybrane przez członków stowarzyszenia elementy kolekcji zaprezentowano w jednej formie graficznej, opracowanej przez Krzysztofa Maciejewskiego. Pocztówki oznaczonej numerami P017-P024 ukazały się w nakładzie 100 sztuk. Otwierającą serię pocztówkę P016 wydano w nakładzie 1.000 egzemplarzy.

Swoich kolekcji na potrzeby opracowania pocztówek użyczyli: Maciej Ziąbka, Jerzy Sówka, Piotr Lepka, Krzysztof Maciejewski, Roman Polerowicz, Andrzej Cieślak i Krzysztofa Dera. Pocztówka P020 prezentuje pamiątki powstańca wielkopolskiego znajdujące się w rodzinnym zbiorze Bogumiły Polerowicz. Ponadto na kartach zobaczyć można na nich m.in.: datowany na 1 października 1914 roku egzemplarz „Gazety Ostrowskiej”, pocztówkę wydaną przez Isidora Themala z Poznania prezentującą rozmieszczone wokół orła na czerwonym tle trzy obrazki z Ostrowa, pochodzący ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa medal zorganizowanej w Ostrowie w 1909 roku Wystawy Przemysłowej, pochodzące z różnych lat monety i banknot z wizerunkiem jednego z ojców niepodległości Józefa Piłsudskiego, krzyż harcerski wykonywany przez grawera Józef Chylińskiego w Warszawie (ok. 1916 rok), fotografię wykonaną w trakcie przysięgi wojskowej na placu przy ostrowskiej farze czy XIX-wieczny srebrny medal wydany w Ostrowie dla kard. Mieczysława Halki-Ledóchowskiego.