Z bzykaniem w tle
Gościem majowego spotkania Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera był kaliski pszczelarz i kolekcjoner Jerzy Gnerowicz – od czasu spotkania członek naszego stowarzyszenia.
Jerzy Gnerowicz już w 1982 roku założył pasiekę w Skalmierzycach, która w szczytowym momencie liczyła nawet 115 rodzin. Szybko poważnie zaangażował się w działalność Polskiego Związku Pszczelarskiego. Był prezesem i wiceprezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Kaliszu. Nowe kontakty środowiskowe zaowocowały nie tylko tym, że stał się specjalistą w fachu. Otaczający go zewszą temat wyzwolił w nim ducha kolekcjonerskiego.
Nic więc dziwnego, że w krótkim czasie stał się on właścicielem bogatej kolekcji z szeroko rozumianego tematu pszczelarstwa. W jego posiadaniu znalazły się medale, monety, znaczki, fotografie, a także ule i inne przedmioty związane z pszczołami. Wiele z nich uczestnicy spotkania mogli obejrzeć na własne oczy. Jak mówił gość wieczoru, to, co przywiózł z sobą, to jednak jedynie niewielka część tego, co udało mu się zgromadzić.
Nic jednak straconego. Kto nie mógł pojawić się na majowym wieczorze klubowym, część kolekcji Jerzego Gnerowicza może obejrzeć w dowolnym wybranym przez siebie momencie. Od ubiegłego bowiem roku w ramach ekspozycji Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oglądać można „chałupę – leśniczówkę”, wewnątrz której w dwóch pomieszczeniach zorganizowana jest wystawa pszczelarstwa. Ekspozycja składająca się z blisko tysiąca eksponatów oparta jest właśnie na kolekcji Jerzego Gnerowicza.
– Pszczoła pewnego dnia stała się jakby moim drugim życiem – mówił Jerzy Gnerowicz. – Z pszczołami wstaję i z pszczołami idę spać. Pszczoła wyznacza wszystkie ścieżki mojego życia. Stała się dla mnie tak dalece pasjonująca, że wiele moich spraw osobistych i nawet rodzinnych, podporządkowanych jest właśnie pszczelarstwu i pszczole. Między innymi wszystkie moje wyjazdy wakacyjne, wszystkie moje artykuły i publikacje książkowe.
Trzeba bowiem pamiętać, że gość Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera to autor ponad 40 artykułów publikowanych głównie na łamach „Pszczelarza Polskiego” i „Pszczelarstwa” oraz w czasopiśmie węgierskim „Méhészet”. Spod jego pióra wyszły także „pszczelarskie” książki: „O świętym Ambrożym i innych protektorach pszczelarzy i pszczół”, „Z dziejów pszczelarstwa w Kaliszu” czy pszczelarska trylogia „Słowa miodem pisane”, składające się z części: „Dobre przysłowie, kiedy miód w głowie” (przysłowia pszczelarskie), „Życie jak miód” (aforyzmy, fraszki i bajki) i „Pszczoła liryczna” (wiersze).
Warto dodać, że w 1993 roku Jerzy Gnerowicz stanął na czele Komitetu Organizacyjnego VI Ogólnopolskich Dni Pszczelarza, które odbyły się w dniach 17-18 września w Ostrowie. W ich trakcie do życia powołany został ogólnopolski Pszczelarski Klub Kolekcjonerów. ■