Sanktuaria maryjne w OKK
Lutowy wieczór Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera to spotkanie z Kazimierzem Adamowiczem, który od lat buduje zbiór poświęcony sanktuariom maryjnym. I chociaż dzisiaj to zbiór interdyscyplinarny, sam pasjonat z sentymentem mówi o fundamencie kolekcji – pocztówkach z wizerunkami Matki Bożej.

Kazimierz Adamowicz był już gościem wieczoru klubowego OKK. W 2022 roku opowiadał o pamiątkach po nieistniejących już Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Ostrowie. Tym razem zaprezentował swój zbiór główny – „Sanktuaria maryjne”, który widzieliśmy już wcześniej podczas Ostrowskich Dni Kolekcjonera. Paradoksalnie ODK nie jest dobrym dniem na zapoznawanie się z przygotowanymi przez innych prezentacjami. Kolekcjonerzy związani ze swoimi stoiskami, rozmawiający z gośćmi spotkania, nie mają zbyt wielu możliwości do zagłębienia się w prezentacje innych wystawców. Problemu tego nie ma podczas wieczorów klubowych OKK, co 27 lutego 2025 wykorzystać postanowili nie tylko członkowie Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”.

Po zdefiniowaniu na początku spotkania czym tak właściwie są zapowiedziane w tytule prezentacji sanktuaria, Kazimierz Adamowicz zaprezenował to, co dla niego najważniejsze – wizerunki Matki Bożej. Za ten najstarszy uważany jest dzisiaj wizerunek z II wieku naszej ery zachowany w kościele w Dura Europos w Syrii. Co ciekawe, obraz kobiety przy studni przez dziesięciolecia uważany był za wizerunek Samarytanki. Dopiero po najnowszych badaniach zgodzono się, że prezentowana scena to zwiastowanie, co oznacza, że przedstawiona kobieta to przyszła matka Jezusa.
Sporo czasu podczas spotkania zajęło wyjaśnianie lokalnej dygresji. Kazimierz Adamowicz opowiadając o obrazie św. Anny Samotrzeć – najstarszym obecnie zabytku ostrowskiej konkatedry pochodzącym z XVII wieku – przypomniał, że można oglądać go tylko przez jeden dzień w roku. Malowany na drewnie obraz, pamiętający poprzednią, drewnianą świątynię, na co dzień zasłonięty jest obrazem św. Józefa. Odsłaniany jest jedynie we wspomnienie św. Anny (26 lipca), o czym – jak się okazało – nie wszyscy zdają sobie sprawę.

W Polsce dwa najbardziej rozpoznawalne wizerunki Matki Bożej to te z Częstochowy i ostrobramski z Wilna. Na świecie są ich setki. Matka Boża Nieustającej Pomocy, Katyńska, Zielna, Siewna, z baziami i jaskółkami… Kazimierz Adamowicz dysponuje dziesiątkami wizji artystycznych Matki Bożej.
Książki – monografie i przewodniki turystyczne, broszury, karty pocztowe, srebrne i złocone numizmaty. Znaczki pocztowe, medale, ryngrafy, wycinki z gazet… W kraju, w którym katolicy matkę Jezusa nazywają Najświętszą Maryją Panną Królową Polski, Kazimierz Adamowicz nie będzie narzekać na brak możliwości rozwoju swojego zbioru.