Ostrowski Dzień Kolekcjonera

Ostrowski Dzień Kolekcjonera 2021

Bez niespodzianek i zgodnie z planem udało się zorganizować szóstą edycję Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera. Przygotowywane tradycyjnie już na trzecią sobotę września spotkanie pasjonatów z Ostrowa i regionu odbyło się w terminie, mimo że z powodu pandemii organizatorzy wielu wrześniowych imprez zdecydowali się odwołać swoje wydarzenia.

Jestem niezwykle zadowolony z przebiegu tegorocznego spotkania – mówił tuż po zakończeniu Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera prezes Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” Krzysztof Maciejewski. – Udało się dosłownie wszystko, co zaplanowaliśmy. Cieszę się, ponieważ w zwariowanej rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować po ogłoszeniu pandemii, zasady organizacji takich wydarzeń, jak nasze, potrafią zmienić się z dnia na dzień.

W sobotę, 18 września, w ostrowskiej synagodze pojawił się komplet dwudziestu pięciu wystawców anonsowanych wcześniej na stronie internetowej wydarzenia odk.sooz.pl.

To, co odróżnia tegoroczną edycję ODK od poprzednich, to zbiory prezentowane przez nastoletnich pasjonatów – cieszył się Krzysztof Maciejewski. – Własnoręcznie wykonane kartonowe modele pojazdów w skali 1:27 pokazał w synagodze Mateusz Błaszczyk, natomiast Teodor Lepka zaprezentował pocztówki z widokami Ostrowa z czasów młodości rodziców i dziadków. Mam nadzieję, że informacja o ich obecności popłynie przez Ostrów i w kolejnych latach obserwować będziemy rosnące grono młodych pasjonatów. Może ich zbiory nie są jeszcze poważnymi, przekrojowymi kolekcjami, ale przecież każdy z nas ma za sobą taki początek. Biorąc pod uwagę średnią wieku aktualnych członków Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera, jesteśmy bardzo zainteresowani rozwojem w tym kierunku.

Nie tylko udział młodzieży był nowością wrześniowego spotkania. Pierwszy raz w ODK udział brała… sowa. Z puchaczem bengalskim na wystawie pojawił się sokolnik Bartosz Giwerski, który uznał, że sowa będzie doskonałym uzupełnieniem jego prezentacji zestawów klocków lego nawiązujących do książek o Harrym Potterze, w których – jak wszyscy z pewnością wiedzą – sowy odgrywają poważną rolę.
ODK 2021 to także debiut Romualda Rzekieckiego, który zaprezentował nawiązującą do rodzinnych tradycji kolekcję naparstków.

Szóstej edycji Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera towarzyszyło wydanie specjalnego numeru kwartalnika Kolekcjoner Ostrowski, który w całości poświęcony został pierwszym pięciu edycjom ODK. Podobnie jak przed rokiem i przed dwoma laty, z okazji wydarzenia organizatorzy przygotowali pamiątkowe metalowe znaczki: czarne dla wystawców i czerwone dla gości.
Imprezę finansowo wsparł Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa. ■

VI OSTROWSKI DZIEŃ KOLEKCJONERA – WYSTAWCY

 1. Kazimierz Adamowicz – Sanktuaria maryjne i Matka Boża w pocztówce
 2. Krzysztof Cegielski – Bojowe nakrycia głowy żołnierza polskiego
 3. Andrzej Cieślak – Niemieckie odbiorniki ludowe Volksempfanger
 4. Jarosław Cyfert – Straż pożarna w modelarstwie
 5. Krzysztof Dera – Aparaty fotograficzne
 6. Dariusz Jakuszkowiak – Wyposażenie specjalne MO i Policji
 7. Katarzyna Jarząb – Pajęcza pasja
 8. Łukasz Jędrzejak – Medale ziemi ostrowskiej
 9. Piotr Lepka – Powiat ostrowski na starej pocztówce
 10. Krzysztof Maciejewski – Krzyż harcerski
 11. Maciej Maciejewski – Fajki
 12. Piotr Maśliński – Szachy w filatelistyce
 13. Zbigniew Pilarczyk – Birofilstwo
 14. Roman Polerowicz – Karty pocztowe okręgu kaliskiego
 15. Damian Robotnikowski – Pajęcza pasja
 16. Maciej Tadel – Amerykańskie tablice rejestracyjne
 17. Łukasz Tobias – Ekskluzywne szwajcarskie zegarki vintage
 18. Grzegorz Tomaszewski – Kolekcja minialkoholi
 19. Maciej Ziąbka – Ostrowski sport