VI ODK – zgodnie z planem – Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia"

VI ODK – zgodnie z planem

Bez niespodzianek i zgodnie z planem udało się zorganizować szóstą edycję Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera. Przygotowywane tradycyjnie już na trzecią sobotę września spotkanie pasjonatów z Ostrowa i regionu odbyło się w terminie, mimo że z powodu pandemii organizatorzy wielu wrześniowych imprez zdecydowali się odwołać swoje wydarzenia.

Jestem niezwykle zadowolony z przebiegu tegorocznego spotkania – mówił tuż po zakończeniu Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera prezes Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” Krzysztof Maciejewski. – Udało się dosłownie wszystko, co zaplanowaliśmy. Cieszę się, ponieważ w zwariowanej rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować po ogłoszeniu pandemii, zasady organizacji takich wydarzeń, jak nasze, potrafią zmienić się z dnia na dzień.

W sobotę, 18 września, w ostrowskiej synagodze pojawił się komplet dwudziestu pięciu wystawców anonsowanych wcześniej na stronie internetowej wydarzenia odk.sooz.pl.

To, co odróżnia tegoroczną edycję ODK od poprzednich, to zbiory prezentowane przez nastoletnich pasjonatów – cieszył się Krzysztof Maciejewski. – Własnoręcznie wykonane kartonowe modele pojazdów w skali 1:27 pokazał w synagodze Mateusz Błaszczyk, natomiast Teodor Lepka zaprezentował pocztówki z widokami Ostrowa z czasów młodości rodziców i dziadków. Mam nadzieję, że informacja o ich obecności popłynie przez Ostrów i w kolejnych latach obserwować będziemy rosnące grono młodych pasjonatów. Może ich zbiory nie są jeszcze poważnymi, przekrojowymi kolekcjami, ale przecież każdy z nas ma za sobą taki początek. Biorąc pod uwagę średnią wieku aktualnych członków Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera, jesteśmy bardzo zainteresowani rozwojem w tym kierunku.

Nie tylko udział młodzieży był nowością wrześniowego spotkania. Pierwszy raz w ODK udział brała… sowa. Z puchaczem bengalskim na wystawie pojawił się sokolnik Bartosz Giwerski, który uznał, że sowa będzie doskonałym uzupełnieniem jego prezentacji zestawów klocków lego nawiązujących do książek o Harrym Potterze, w których – jak wszyscy z pewnością wiedzą – sowy odgrywają poważną rolę.
ODK 2021 to także debiut Romualda Rzekieckiego, który zaprezentował nawiązującą do rodzinnych tradycji kolekcję naparstków.

Szóstej edycji Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera towarzyszyło wydanie specjalnego numeru kwartalnika Kolekcjoner Ostrowski, który w całości poświęcony został pierwszym pięciu edycjom ODK. Podobnie jak przed rokiem i przed dwoma laty, z okazji wydarzenia organizatorzy przygotowali pamiątkowe metalowe znaczki: czarne dla wystawców i czerwone dla gości.

Imprezę finansowo wsparł Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa. ■

VI OSTROWSKI DZIEŃ KOLEKCJONERA – WYSTAWCY

  1. Kazimierz Adamowicz – Pamięć. ZNTK – Fabryka Wagon
  2. Mateusz Błaszczyk – Własnoręcznie wykonane kartonowe modele pojazdów w skali 1:27
  3. Andrzej Cieślak – Elektrit Wilno – największy przedwojenny, polski producent odbiorników radiowych
  4. Jarosław Cyfert – Straż pożarna – gadżety
  5. Krzysztof Dera – Aparaty fotograficzne
  6. Grzegorz Dudek – Radio. Tak się zaczynało
  7. Bartosz Giwerski – Lego. Harry Potter
  8. Marek Grześczyk – Pamiątki sportowe
  9. Dariusz Jakuszkowiak – Wyposażenie milicji i policji na przestrzeni lat
  10. Łukasz Jędrzejak – Odznaki i odznaczenia samorządowe. In memoriam Marian Berkowski
  11. Wiesław Jędrzejewski – Krawat czyli zwis męski
  12. Piotr Lepka – Jaka piękna okolica Ostrowa na starej pocztówce
  13. Teodor Lepka – Pocztówki z widokami Ostrowa z czasów młodości rodziców i dziadków
  14. Krzysztof Maciejewski – Krzyż harcerski
  15. Piotr Maśliński – Muszle
  16. Zbigniew Pilarczyk – Birofilstwo
  17. Roman Polerowicz – Karty pocztowe UP Kalisz
  18. Romuald Rzekiecki – Minikolekcja
  19. Małgorzata Skrzypczak – Wyroby z tykwy
  20. Jacek Szukowski – Polskie suwaki logarytmiczne
  21. Maciej Tadel – Amerykańskie tablice rejestracyjne
  22. Łukasz Tobias – Szwajcarskie zegarki naręczne i bizuteria vintage
  23. Grzegorz Tomaszewski – Modele samochodów 1:18
  24. Adam Tomicki – Urok radia w ebonicie
  25. Maciej Ziąbka – Pamiątki sportowe