III ODK – 2018 – Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia"

III ODK – 2018

Ponad dwudziestu wystawców z Ostrowa, powiatu ostrowskiego i Ostrzeszowa 15 września 2018 pojawiło się w Ostrowskim Centrum Kultury, by w ramach Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera zaprezentować swoje zbiory.

– To już trzecia edycja naszej prezentacji, która stała się tradycyjnym podsumowaniem kolejnego sezonu otwartych wykładów organizowanych co miesiąc przez Ostrowski Klub Kolekcjonera – mówi Krzysztof Maciejewski, I prezes Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”, w ramach którego działa klub.

Po raz drugi z rzędu prezentacje kolekcjonerów zorganizowano w Ostrowskim Centrum Kultury.

Większość tegorocznych wystawców pojawiała się już podczas poprzednich edycji – mówi Krzysztof Maciejewski. – Mimo to warto było zajrzeć do OCK. Wielkość zbiorów powoduje, że nie sposób pokazać wszystkiego na niewielkich stoiskach. Stąd wystawcy co roku decydują się na prezentację innego fragmentu kolekcji.

W trzecią sobotę września oglądać można więc było tradycyjnie militaria, medale, monety, pocztówki, pamiątki sportowe, radioodbiorniki, fajki, autografy czy kufle od piwa. Pojawiły się jednak zbiory wcześniej nie prezentowane, jak kolekcja pamiątek cyrkowych Mariana Widyńskiego, zbiór ostrowskich zaproszeń Łukasza Jędrzejaka czy zbiór unikatowych zestawów… klocków lego Bartosza Giwerskiego.
Kolekcjonerzy swoje spotkanie zorganizowali akcentując przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości. Właśnie z tej okazji Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” wydało serię dziewięciu pocztówek zaprojektowanych w oparciu o przedmioty znajdujące się w rękach pasjonatów Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera. Ostrowski Dzień Kolekcjonera 2018 to także promocja wydawanego przez stowarzyszenie kwartalnika.

Już po raz trzeci ukazał się specjalny numer „Kolekcjonera Ostrowskiego” – tym razem w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy – mówi Maciej Ziąbka, II prezes stowarzyszenia. – Numer, na który złożyły się wybrane artykuły z naszego kwartalnika, kolportowany był wśród mieszkańców jako zaproszenie na nasze spotkanie w Ostrowskim Centrum Kultury.

I mieszkańcy z zaproszenia skorzystali. W OCK, oprócz chcących miło spędzić czas, pojawili się ostrowianie dopytujący się specjalistów o posiadane przez siebie przedmioty, zainteresowani wymianą lub odstąpieniem zarzuconych przed laty kolekcji oraz rozważający wstąpienie w poczet członków stowarzyszenia.

Ostrowski Dzień Kolekcjonera 2018 finansowo wsparło Stowarzyszenie Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego. ■