II ODK – 2017 – Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia"

II ODK – 2017

Dziewiętnastu wystawców z Ostrowa, Pleszewa i okolic. Dziesiętki interesujących rozmów. Tysiące eksponatów. Niezliczone odkrycia i emocje. Drugi Ostrowski Dzień Kolekcjonera przeszedł do historii.


– To było niezwykłe wydarzenie – mówi szef Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera, Krzysztof Maciejewski. – Po sukcesie ubiegłorocznej edycji trochę z niepokojem podchodziliśmy do organizacji drugiego spotkania. Zależało nam, by utrzymać tamten poziom.

I chyba udało się. Wszyscy podkreślali, że prezentacja zorganizowana tym razem w Ostrowskim Centrum Kultury, była nie tylko większa i przygotowana z większym rozmachem, ale miała przede wszystkim bardziej przyjazny klimat.

Co prawda organizatorzy w tym roku zrezygnowali z części wykładowej, odsyłając ostrowian do comiesięcznych spotkań klubowych, ale w to miejsce zaproponowali projekt „Perły mieszkańców Ostrowa”.

 Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ostrowianie w rodzinnych szufladach przechowują wiele ciekawych pamiątek, zdjęć, dokumentów, pocztówek, odznak, medali – mówi Krzysztof Maciejewski. – Często są to przedmioty, których wartość sentymentalna dalece przewyższa ich faktyczną wartość materialną. Z tego też powodu nawet nie rozważamy możliwości pozbycia się ich ani poprzez sprzedaż, ani przez wymianę.

Rozwiązaniem miał być właśnie punkt „Perły mieszkańców Ostrowa”. Na specjalnym stoisku wyposażonym w odpowiedni sprzęt, fotografowano i skanowano wszystkie udostępnione przez mieszkańców przedmioty.

– Najciekawszymi z przyniesionych w sobotę artefaktów jest porcelanowy talerz, z umieszczonym centralnie rysunkiem ostrowskiej konkatedry z niemieckojęzycznym podpisem oraz ostrowska plakietka ewidencyjna dla psa z 1928 roku.

Tegoroczny Ostrowski Dzień Kolekcjonera to także promocja kwartalnika Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” – „Kolekcjoner Ostrowski”, wystawa fotograficzna prezentująca członków Klubu Kolekcjonera i ich eksponaty a także medal okolicznościowy, przypominający o przypadającej w tym roku piątej rocznicy działalności stowarzyszenia, który wręczony został wszystkim wystawcom prezentującym swoje zbiory.

– Już dziś rozmawiamy o planach na rok 2018 – mówi prezes stowarzyszenia. – Tymczasem zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej www.sooz.pl, gdzie już za chwilę pojawi się zaproszenie na pierwsze po wakacjach spotkanie klubowe.

Ostrowski Dzień Kolekcjonera 2017 finansowo wsparło Stowarzyszenie Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.