Wielkopolski Festiwal Fotografii 2016 – Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia"

Wielkopolski Festiwal Fotografii 2016

Dobiegł końca III Wielkopolski Festiwal Fotografii. W ciągu trzech tygodni w 37 miejscowościach województwa wielkopolskiego odbyło się blisko 80 wystaw, spotkań i warsztatów fotograficznych. Na tej fotograficznej mapie Wielkopolski nie zabrakło Ostrowa.

Dobiegł końca III Wielkopolski Festiwal Fotografii. W ciągu trzech tygodni odbyło się blisko 80 wystaw, spotkań i warsztatów fotograficznych. Także w Ostrowie.

WIELKOPOLSKA PRESS PHOTO

Już po raz drugi dzięki działaniom podjętym przez ostrowskie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia”, Ostrów Wielkopolski stał się jednym z festiwalowych centrów. To właśnie w ramach festiwalu ostrowianie we wnętrzach Galerii 33 oglądać mogli najlepsze zdjęcia wykonane przez wielkopolskich fotografów w 2014 roku – na przygotowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną wystawie „Wielkopolska Press Photo 2014”. Wystawę ważną także dla Ostrowa, bo wśród laureatów znaleźć można było nazwisko ostrowianki Anny Kłopockiej, której reportaż „Awans” został wyróżniony w kategorii „Sport”.

Otwarcia wystawy dokonał poznański kulturoznawca i fotograf Władysław Nielipiński, z inicjatywy którego organizowane są zarówno konkursy „Wielkopolska Press Photo” jak i Wielkopolskie Festiwale Fotografii.

OSTROWSKI MARATON FOTOGRAFICZNY 2016

Ale nie tylko wystawą Ostrów zaistniał na Festiwalu. Także ostrowianie mieli swój konkurs – organizowany już po raz ósmy, anonsowany jako ostatni Ostrowski  Maraton Fotograficzny.

Jak co roku fotomaratończycy w ciągu trzech godzin musieli wykonać trzy zdjęcia na trzy zadane przez jurorów tematy. Na zrealizowanie każdego z nich mieli jedynie godzinę, co jak podkreślali, nie zawsze było łatwe. Tym razem fotografować trzeba było „Pod światło”, „Dobrą zmianę” i „To już jest koniec”.

– Nasze fotomaratony same spięły się klamrą – mówił Krzysztof Maciejewski ogłaszając wyniki tegorocznej rywalizacji. Okazało się bowiem, że zwycięzcą Fotomaratonu 2016 został Radosław Grabarek – ten sam, który w 2012 roku był najlepszy podczas pierwszej edycji Maratonu Fotograficznego.

Na konkursowym podium stanęli także Dorota Gruszka i Zuzanna Kulesza, a wyróżnienia odebrali: Natalia Kaczmarek, Martyna Wasielewska i Arleta Zmyślona.

Tradycyjnie już Ostrowskiemu Maratonowi Fotograficznemu towarzyszyły zajęcia warsztatowe. Tym razem o swoim fotografowaniu opowiadał członek jury, a jednocześnie kurator konkursów Remis – Biennale Fotografii w Technikach Fotograficznych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu, Andrzej Staszok.

Działania Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” w ramach III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii finansowo wsparło miasto Ostrów Wielkopolski.