Album Ostrowian – Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia"

Album Ostrowian

Rodzinny Album Ostrowian to projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” praktycznie przez cały 2014 rok.

Kilka słów o akcji

Historia Ostrowa Wielkopolskiego zatrzymana na zdjęciach prezentowanych na pocztówkach została doskonale udokumentowana w wielu wydawnictwach. Prawdopodobnie w rodzinnych zbiorach pozostaje ciągle wiele wspaniałych prywatnych fotografii, które ukazują Ostrów, jakiego już nie ma.

– Właśnie dlatego zachęcaliśmy wszystkich Ostrowian do przejrzenia starych albumów, wyszukaniu najstarszego zdjęcia i dołączenia go do „Rodzinnego Albumu Ostrowian” – mówi Krzysztof Maciejewski, inicjator akcji.

Fotografie

Zbiórka zdjęć rozpoczęła się praktycznie od marca 2014 roku. Wówczas uruchomiona została strona internetowa album.w-ostrowie.pl (obecnie już nieaktywna) prezentująca postęp akcji. 

Do współorganizacji przedsięwzięcia – obok Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” – aktywnie włączył się Ostrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Przeprowadzone w maju 2014 roku fotograficzne spotkania warsztatowe połączone z przeglądem albumów rodzinnych zaowocowały odkryciem wielu ciekawych, często unikatowych zdjęć, które zaprezentowane zostały podczas „połowinkowej” wystawy zorganizowanej w ostrowskim Klubie Nauczyciela, a następnie w pałacu w Gutowie w czerwcu tego samego roku.

Wystawa podsumowująca

Ponieważ zdjęcia ciągle napływały, zdecydowano się przedłużyć okres trwania projektu. Końcowy efekt zaprezentowano podczas wystawy zorganizowanej w ostrowskiej Galerii 33 w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii.