Ostrowski Klub Kolekcjonera

Filatelista permanentny

Marian Szczygieł – filatelista z ponadpółwiecznym stażem – był gościem styczniowego spotkania Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera, na które ostrowian tradycyjnie zaprosiło Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia”.

Piąty sezon działalności zainaugurował w styczniu Ostrowski Klub Kolekcjonera, któremu od samego początku gościny udziela Ostrowskie Centrum Kultury. I chociaż członkowie klubu to w większości zbieracze przedmiotów nietuzinkowych (wszak ostrowscy filateliści i numizmatycy działają zrzeszeni we własnych, branżowych stowarzyszeniach), zdarza się, że gościem wieczoru jest przedstawiciel jednej z najbardziej popularnych dziedzin kolekcjonerstwa. Tak właśnie było w ostatnią środę stycznia: gościem wieczoru OKK był Marian Szczygieł – najbardziej rozpoznawalny ostrowski filatelista.
I nie ma co ukrywać, na tę rozpoznawalność Marian Szczygieł solidnie zapracował. Gdy w 2011 roku Ostrów świętował 125-lecie istnienia budynku poczty przy ul. Kolejowej, Marian Szczygieł na ustawionych w holu budynku ekranach zaprezentował znaczki emitowane przez Pocztę Polską i uznane w kolejnych konkursach za najpiękniejsze.


– Filatelista to ten rodzaj kolekcjonera, który nie zbiera wyłącznie dla siebie, do szuflady – przekonuje Marian Szczygieł. – Zbieramy po to, by móc swoje zbiory zaprezentować innym. Nie ma większej radości niż świadomość, że ktoś je z zainteresowaniem ogląda.


Nic więc dziwnego, że po zakończeniu uroczystości wystawa pozostała na poczcie. Od tego czasu Marian Szczygieł systematycznie zmienia ekspozycję, prezentując od 8 lat praktycznie bez przerwy kolejne walory ze swoich zbiorów.


A – jak mówił na spotkaniu – gotowy jest opracować praktycznie każdy temat. Chociaż z racji wykonywanego zawodu i zainteresowań jego podstawowym tematem były „Tradycje oręża polskiego”, na różnego rodzaju wystawach i prezentacjach pokazywał „Samochody”, „Koń przyjacielem człowieka” czy „ZHP”. Na prośbę Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego w listopadzie ubiegłego roku zaprezentował walory nawiązujące do przypadających w 2018 roku rocznic odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego.


Spotkanie w Ostrowskim Klubie Kolekcjonera było okazją do rozmowy o historii ostrowskiego ruchu filatelistycznego oraz o jego aktualnej kondycji. Niestety, na tej płaszczyźnie Ostrów nie różni się od reszty Polski. Jak przyznaje sam kolekcjoner, filatelistyka jest w odwrocie. Dziś w strukturach Polskiego Związku Filatelistów działa zaledwie kilkunastu ostrowian. W latach największej popularności jedno tylko z kilku ostrowskich kół PZF potrafiło liczyć ponad 70 członków. ■